Vai var gadā noskatīties tikai 150 filmas?

Vai visi ir gatavi svētdienas rīta bulšitam?

Jeeves & Wooster

Kā jau minēju iepriekšējā rakstā (pašreklāma detected; tas ir kā "The Avengers 2" — ja gribi to redzēt, tad laipni lūdzam uz "Thor 2"), pagājušogad pārsitu rekordu (huzzah!) un redzēju 214 filmas, kaut parasti gadā skatos 170-200 filmas. Par to man neko neviens neiedeva paziņo labākais soc.tīkls letterboxd.com (suck it, Zuck-zuck), kuru izmantoju jau kopš beta versijas. Un aicinu visus savus draugus izmantot. Ja gadā ir redzētas vismaz 40-50 filmas, vērts piereģistrēties: varēs veidot watchlist sarakstus, vertēt filmas un uzturēt kino-dienasgrāmatu. Un gada beigās saņemt "Year in review" apkopojumu. Pēc maniem gada datiem, iztērēju 376.6 stundas uz kino. Šogad neskaitīju, bet nojaušu, ka tikpat daudz iztērēju uz seriāliem (tie "Pretty Little Liars", "Dads" un, protams, "Keeping Up With the Kardashians" ir atkarību izraisoši, I shit you not).

letterboxd_2

Gada objektīvais tops lika man aizdomāties, ka šogad ir vērts pamēģināt šo skaitli nevis palielināt, bet gan samazināt. Saprotu, ka nevari būt pārliecināts, ka filma ir laba pirms to noskaties, bet no 214 filmām vien 53% saņema no manis 4-5 zvaigznes. Tas nozīmē, ka mierīgi varētu iztikt bez lieka 100 filmām. Saglabātu 200 stundas, ko veltīt lasīšanai (Dzirdēju, ka eksistē tādas gromatas? Pareizi to vārdu saku?) un rakstīšanai (par to vēlāk). No kā arī nāca eksperiments — kā būtu, ja es gadā varētu noskatīties noteikto filmu skaitu, teiksim, tikai 150* filmas?

* Sākumā iedomājos par 100 filmām gadā, bet tas nav reālistiski. Tikai vien uz Franko kādas 50 filmas gadā aiziet.

letterboxd_1

Ja uzņemties tādu projektu, tad vajadzētu precīzi saplānot, kam veltīt laiku un ko būtu vērts atmest. Piemēram:

 • Skatīties mazāk redzētas filmas. Daži skatītāji, kā, piemēram, Ģirts, ļoti reti skatās filmas atkārtoti, bet man sanāk otrādi — ļoti patīk vēlreiz redzēt labas pārbaudītas filmas. Tāpēc arī pēc statistikas 59 filmas no 214 jau biju kādreiz redzējis (vajag taču vēlreiz redzēt "Fast Four" un "Fast Five" pirms sestās daļas — citādāk neko nesapratīšu).
 • Ziemassvētkos redzēt "Die Hard" tikai 2 reizes nevis 4 kā parasti.
 • Mazāk nekvalitatīva meinstrima. Diezvai kaut ko zaudēšu ja tā arī nenoskatīšos tādas lentes kā "G.I. Joe: Retaliation", "Welcome to the Punch", "Olympus Has Fallen" (pietika ar "White House Down"). Jā, izklaidejoši, bet pēc 5 gadiem, vai atcerēšos, ka tāda filma vispār eksistē? No 2014. gada, savukārt, jau tagad vajadzētu izņemt "Robocop", "Jack Ryan: Shadow Recruit", "Need for Speed", "Transformers 4", "Amazing Spider-Man 2" utt (ja vien, protams, #kinoblogeri nekliegs virsū, ka ir super-osom filma). Vienīgi nevaru izlemt par Steitemu — ja jau viņš laiko manus selfijus instagramā, jūtu pienākumu viņa filmas redzēt.
 • Mazāk to animācijas sīkvelu. Šo jau izmantoju praksē vairākus gadus: "Shrek 3-4", "Madagascar 3", "Ice Age 3-4" nav redzēti un vēl ir skepse par "How to Train Your Dragon" 2. daļu.
 • Skatīties mazāk Minga filmu.
 • Un kopumā, vairāk izvēlēties indie filmas, festivālu filmas, ārzemju filmas un klasiku.

Bet man liekas, ka svarīgāks ir tas domu process: vai ir vērts redzēt šo filmu, ja zinu, ka man atlika tikai 37** filmas gadā? Tas liek jau gada sākumā domāt par ierobežojumiem, kurus sev uzliec un plānot turpmākos skatīšanas ieradumus. Piemēram, nāksies atteikties no projekta "Asylum mēnesis" (so long, mega-shark!), kur 30 dienu laikā būtu jānoskatās 30 "The Asylum" studijas filmas, nesajūkt pa to laiku prātā, un uzrakstīt detalizētu apkopojumu. Varbūt Kino Kults grib uzņemties?

** In a row.

The General

No otras puses, gribētos vairak iesaistīties klasikas apgūšanā ar citu projektu "Evolution of Cinema". Pagājušogad jau iesaku pildī sarakstu "Evolution of Cinema (1895–1930)", bet tas vēl ne tuvu nav pabeigts. Ja mēģināt jau tagad dalīt filmas, tad šogad ir vērts iedalīt tam ap 60 filmām. No atlikušām 90 ap 40 veltīt 2011-2012 gada filmām, un tad paliek 50*** filmas priekš 2014. gada.

*** Problēma ir: es taisu rakstu "Filmas, kuras jāredz 2014. gadā" un tur jau ir 130 gabali.

Kā jau sākumā teicu, nekas dziļš tekstā nav ("yeah, that guy is really deep"), bet vēl viens šī gada izaicinājums — katru dienu vienu stundu rakstīt, vismaz kaut kādu stulbumu uzrakstīt. Šis arī bija tas stulbums, congrats!

 • Liena

  Man tieši otrādi, gribētu noskatīties VISMAZ 150. Pagājšgad sanāca noskatīties tikai 80 (toties tikai viena bija iepriekš redzēta), bet 2012. gadā noskatījos ap 130; nepiedodams kritums.

 • edgars

  nu es piemēram vidēji nedēļā noskatos kādas 3-4 filmas tad gada laikā sanāk 150-200 filmas
  ieskaitot arī iepriekš redzētās
  un protams neskaitot seriālu epizodes