Kinoblogeri un Jameson atbalsta: kinofestivāls RojaL (2. diena)

Es esmu dzīvs! Ja atceraties, tad 1. dienas beigās pieņemu absolūti stulbo lēmumu hitčhaikot līdz Kaltenei 7km. Tumsā. Blakus mežam. Bet viss izdevās, pieredze iegūta. Un ar jauno dzīves novērtējumu (“life appreciation”) sākšu 2. RojaL dienu.

Gīku Roja un "Game of Thrones"

Gīku Roja un “Game of Thrones”

Mazākiem skatītājiem diena sākusies jau 10os, kad Kultūras centrā rādīja latviešu animācijas klasiku, kā ārī bija iespēja satikties ar režisori Rozi Stiebru (“Kaķīša Dzirnavas”). Tā vietā aizgāju uz Jāņa Norda filmu “Mammu, es tevi mīlu”, kur arī tika solīta tikšanās ar filmas veidotājiem.

Bet pirms filmas satiku konkursa dalībnieku Jāni Vīksni, kurš šodien prezentēs īsfilmu/mūzikas klipu “Heartcore” (Instrumenti). Jānis izstāstīja, kā tieši sanāca klipu uzfilmēt. Par latu un 30 minūtēm: tas ir mans šoks par galda futbola cenu.

Garām paskrēja arī Augusts no Kinoapskati.lv, kurš speciali atbrauca ieraudzīt filmu RojaL festivālā un deva visaptverošu ieskatu savās ekspektācijās:

“Mammu, es Tevi mīlu” (Jānis Nords)

Diemžēl pats Nords nebija, viņam piedzima bērns, tāpēc neatbrauca (Priorities, Jāni! Bērni vēl piedzims, bet pirmizrāde RojaLā būs tikai vienreiz!). Bet pati filma patika. Noteikti var pamanīt līdzības ar tādam franču filmām kā “The Kid with a Bike” un “The 400 Blows”. Un tas ir labi, ka latviešu kino beidzot rada universālu stāstu, kas būtu saprotams visur pasaulē, ne tikai mūsu mazajā Latvijā. Mainot lokācijas no Rīgas ielām (kuras, starp citu, bija ļoti smuki safilmētas), stāsts par bērnību un vecāku nesaprašanu paliek vienalga aktuāls. Un arī ļot paveicās ar aktieri Kristoferu Konovalovu. Labi nospēlēts.

Kinoblogeri un jūra

Pēc filmas logs programmā ļāva kinoblogeriem izbaudīt laiku Rojā. Jo šis ir papildus bonuss festivālam — blakus ir jūra. Bet pirms tur aizgājām, man bija sagatavots episks pārsteigums Ģirtam, Leldei un Lienei.

Ja nepaspēji nofočēties pie Jameson stenda, tad var vismaz paņemt rāmi, lai nofočētos pašu spēkiem

Ja nepaspēji nofočēties pie Jameson stenda, tad var vismaz paņemt rāmi, lai nofočētos pašu spēkiem

Viena no galvenām RojaL atrakcijām ir pludmales skatuve, kur vakaros varēs noskatīties kādu klasisku filmu. Diemžēl seanss sakrīt ar īsfilmu programmu tapēc šovakar nevarēsim piedalīties. Bet apskatīt pludmali vienalga ir vērts. It īpaši, jo tur var satikt mūsu pazīstāmo sivēnu:

Zilais cerību sivēns

Zilais cerību sivēns

Un daži pat mēģinās uz tā uzrāpties. Kurš tas būs? Es, snobisks Ģirts, vai Lelde no bloga leldefeilo.tumblr.com?

Un ūdens ir…

Viena būtiska Rojas priekšrocība ir wi-fi VISUR. Pilseta tik tiešā ir parūpējusies par saviem iedzīvotājiem un tūristiem, jo zona ir pat uz mola. Dažreiz tas nav tik labi.

Izstāde un Lisments

Bet ir jāatgriežās pilsētā, jo 17os būs mākslas izstādes atklāšana Breže-Žebers. Ja godīgi, tā modernā māksla ir mazliet virs maniem saprašanas prāsmēm. Man tas tikai atgādināja šo ainu:

"It's so complex."

“It’s so complex.”

Ir vismaz skaidrs, kur Breže iedvesmojās izstādes logotipam.

Ir vismaz skaidrs, kur Breže iedvesmojās izstādes logotipam.

Tas, kas man patīk, festivālos, ka ir iespēja ne tikai noskatīties filmas/īsfilmas, bet arī uzzināt kaut ko jaunu no industrījas varoņiem. Tāpēc nākamo punktu mūsu programmā es gaidīju ar nepacietību: “Rojas seanss: Kinozinātnieka A.Redoviča lekcija”. Diemžēl, šīs apraksts nav visai precīzs. Lekcijas kā tādas nebija, bija ievādvārdi no Redoviča kunga un tad divas dokumentālas filmas par Rojas tapšanu un Miķeli Lismentu. Tās bija tik specifiskas (it īpaši “Lisments, kurš pārvērta Roju”, ka drīzāk tos varēja izbaudīt tikai pašas Rojas iedzīvotāji. Un man nav nekas pret doķenēm, ja tās uztaisa labi un interesanti. “Miķelis to nebūtu pieļāvis”

Pēc kinolekcijas sekoja Orsona Velsa klasiskā filma “The Lady from Shanghai” un tad jau klāt ir arī īsfilmas, 2. daļa. Šoreiz atkal Jameson meitenes izdalīja anketas, jo par savu mīļāko īsfilmu var nobalsot, un uzvarētājs saņems balvu no Jameson!

Jameson fotostends. Bildes varēs ieraudzīt draugiem.lv/jameson lapā

Jameson fotostends. Bildes varēs ieraudzīt draugiem.lv/jameson lapā

“Ardievu, cietsirdīgā pasaule” (Andrius Paškevičus)

Beidzot komēdija! Un pie tam, gana smieklīga un stilīgi safilmēta. Noteiktu sekošu režisora darbam. Sastav no divām novelām iz režisora dzīves: viena par draudzeni stāvoklī, otra par cūkas gripas risku. Diemžēl tā saikne starp novelām nebija gana skaidra, līdz režisors, kurš bija klāt, pats to neizskaidroja.

“Distance” (Janno Jurgens)

Šī noteikti ir iespaidīgāka īsfilma festivālā. Ļoti labi nofilmēta, lieliska atmosfēra. Nelielas problēmas ir ar 2. aktu, kuru vajadzētu saīsināt. Tāds pat komentārs bija arī žūrijai. Ok, pirmie komentāri bija kph-īgi: “neesmu pārliecināts, vai tā ir dokumentāla filma, vai arī mākslas darbs”, “kur tab bija distance”. Bet vismaz par garumu es piekrītu — vajadzētu samazināt. Un iespējams piestrādāt pie pašas kulminācijas — mazliet lika vīlties. Bet joprojām, paliek mīļākā īsfilma RojaLā.

“Četri mielasti” (Liene Linda)

Šodienas īsfilmas noteikti ir spēcīgākas pār vakardienas. “Četri mielasti” ir ļoti interesants ieskats tipiskas latviešu ģimenes dzīvē. Tas tiek veidots četros Jaunā gada mielastos, no 1999. (man liekas) līdz 2011. gadam, kur mēs redzam, kas mainās, vai drīzāk, kas nemainās ģimenē. Žūrija gan nebija diez ko pārliecināta, pateica, ka izskatās pēc ziepju operas/doķenes. Hmm, that’s the point. Par to iesaku pārliecināties 1. augustā Rīgas Doma dārzā, kur rādīs īsfilmu.

“Heartcore” (Jānis Vīksne)

Beidzot kāds tomēr izliek savu darbu internetā! Vizuāli spēcīgs mūzikas klips patika arī žūrijai, kura iedeva īpašo balvu par to!

“Mēģinājums” (Giedrius Tamoševičius)

Ui, pēdējā īsfilma (arī visu darbu var noskatīties) žūrijai galīgi nepatika. Kritizē gan kameru (“nedrīkst iet ar kameru aktiera priekšā”, WHAT!), gan stāstu. Kaut arī man liekas, ka šifilmas struktūra ir diezgan skaidra un pat interesanta. Diemžēl tā ziņa, kuru mēģināja pateikt režisors, nav līdz galam skaidra. Vai ir mēģinājums ieintriģēt, vai arī parādīt, cik smags darbs ir mācītājam?

DJ Artis Volfs

DJ Artis Volfs

Un tas arī ir manas RojaL pieredzes beigas. Kopumā festivāls patika, pateicoties īsfilmu konkursam, tomēr ir lielas pretenzījas pret festivāla programmu. To gan varētu organizēt labāk, jo pa dienu ir diezgan maz aktivitātes, bet vakarā tā pārklājas. Bet ko tad saka pārējie kinoblogeri? Viņi atkal kaut ko sastrādāja, nīkuļi:

Atskats no Ģirta
Atskats no Leldes