Kā Veronica Mars Kickstarter kampaņa izmainīs filmu studijas?

Šī gada labākās ziņas

This is it. Warner Bros. vairs nevarēja ignorēt fanus, kuri pat 8 gadus pēc seriāla beigšanas joprojām nevar norimties un pieprasa turpinājumu. Un sev piemērotā manierē, viņi pieprasa naudu. Daudz naudas. Precīzāk sakot, 2 miljonus amerikāņu dolārus ar Vašingtoniem un Džefersoniem. Un visu šo vajag saziedot 30 dienu laikā uz Kickstarter kampaņā.

Ko saka fani uz šādu ambiciozo (un, iespējams, ne visai ētisko) mērķi? BRING IT ON, BITCHES! Kickstarter kampaņa tika palaista vakar, kad es iesaku rakstīt šo bloga postu, bija saziedots vien $70,000. Bet kopā ar manu ziedojumu, tagad šī summa jau ir $1,544,611 (papildināts: nu jau $2.5 mazāk nekā 24 stundās)! Tāpēc uzdrošinos ierakstīt savā Google Kalendārā (īstenībā, savā hipsterīgā moleskinā), ka, kaut arī joprojām nevaru tam noticēt, 2014. gadā beidzot skatīšos turpinājumu vienam no mīļākiem seriāliem.

Previously on Kickstarter

The Goon

Atgādināšu, ka šīs nebūt nav pirmais mēģinājums piesaistīt naudu diezgan lielam projektam un pierādīt studijai, ka ir gana daudz fanu, kuri vēlētos redzēt filmu. Pirms 5 mēnešiem pats Finčers ar Blur Studio veiksmīgi savāca $400,000, lai izveidotu “story reel” animācijas filmai The Goon (“a story reel is a rough edit of storyboards combined with music and sound effects”). Bet pagājušogad, “Kinoblogeru piedāvā” seansā mēs redzējām nazisploitation mākslas darbu Iron Sky — tai saziedoja ap 700,000 EUR. Savukārt, Veronica Mars ir jau solis tālāk, lai nodrošinātu vēlāmās filmas tapšanu.

The Future… With Jetpacks

Atliek vien iztēloties, kā šīs precedents varētu mainīt Holivūdas filmu veidošanas procesu. Ir tāds populārs teiciens “voting with your wallet”, kas bieži vien atteicās uz filmu ienākumiem pēc izlaišanas. Bet šīs piemērs rāda, ka sākt balsot var jau pirms filmas iznākšanas. Es redzu šeit gan plusus, gan mīnusus.

Un plusi ir aizvilinoši. Tikai viens gads un beidzot mēs ieraudzīsim finālu, kuru seriāls bija pelnījis. Closure, mutha uckers. Ja godīgi, kad pagājušonedēļ redzēju tvītu no Kristīnes, ka viņa atkal tiksies ar WB par Veronica Mars filmu, nodomāju, ka vajag likt tam mieru. Tas nav iespējams. Well, slap me twice and call me Susan, ja viņai tomēr nesanāca pierunāt Varneru brāļus un visu Varneru ģimeni.

Firefly

Līdz ar ko, mēs varam cerēt, ka šīs būs labs arguments visām citām filmām, kam ir ļoti vokāla fanu bāze, bet grūti iet ar popularitāti sabiedrībā. Tāpēc gaidam, ka 2015. gadā Rob Tomass pamēģinās atdzivināt vēl vienu savu projektu Party Down. Bet 2016. gadā Vīdons uzspļaus uz visiem Avendžeriem-Šmavendžeriem un uzfilmēs Serenity 2: Inevitable Betrayal. Bet 2017. gadu aicinu rezervēt Community filmai (“Six seasons and a movie”) no īstā veidotāja Dena Harmona. Sounds like a plan?

Kickstarter

Projekta lielums un ambīcijas var motivēt ne tikai studijas, bet arī neatkarīgus režisorus uzlikt lielāku mērķi, saņemt lielāku budžetu. Jo šobrīd filmu sadaļa uz Kickstarter (un Indiegogo) tomēr sastav no maziem projektiem, pārsvarā dokumentālām filmām. Cerams, ka Veronica Mars neticamais naudas vākšanas ātrums (par ko skauž pat Lembergam) iedviesmos režisorus taisīt interesantākus, dārgākus projektus, kurus varēs izplātīt arī kinoteātros.

The Future… Without Jetpacks

Mr. Burns

Bet ar šo var rasties arī problēmas. Esmu visai pārliecināts, ka rītdien visas lielākās studijas runās par to, ko esot paveikuši Veronica Mars fani. Vai, visdrīzāk, runās, cik daudz naudas jau ir saziedots. Un ko dara, katrs sevi cienošs producents? Pareizi, uzreiz meklē veidu, kā lai no tās sistēmas izspiest vairāk naudas. Un te jau ir vairāki veidi, kā studija var visu šo potenciālu norakt. Pirmkārt, ar spēku kontrolēt mīļākos zīmolus, var diezgan viegli sākt šantažēt fanus. Augstāk jau minēju, ka, kaut arī esmu priecīgs, tomēr VM kampaņa dažreiz neliekas pārāk ētiska. Jo tā ir tomēr šantāža ar sagūstīto seriālu. To pašu varam sagaidīt arī no Serenity sīkvela, tikai tā summa būs lielāka (jo kosmoss & shit).

Power corrupts. Absolute power corrupts absolutely.

Otrs, un droši vien realistikāks mīnuss ir, ka studijas pakļaus sev šo ziedošanas intrumentu un nogalinās neatkarīgos projektus. Galu galā, nevar jau visam naudu saziedot, vai nē? 25 USD, kuru atdevu Veronikai, ir naudas summa, kuru nesaņems maza indie filma (un tieši 25 dolāri tai nepietiks, bad luck). Ja studijas, lai izvairītos no riska, sāks parbaudīt visas eksistējošo zīmolu filmas caur Kickstarter, lai noteiktu filmas potenciālu, maziem projektiem ies grūti. Tas nozīmē, ka nu jau atkal mēs redzēsim tikai populāroko saturu (sīkveli/rīmeiki), bet oriģināls saturs, kam nepietika Kickstarter naudas, paliks uz plauktiņa.

Bet pagaidām fokusēsimies uz labām ziņām. Kā tieši Veronica Mars kampaņa izmainīs finansējuma shēmu filmām, neviens nezina (kaut arī visi var atrasktīt komentāros savas idejas). Bet vienu es zinu droši, 2014. gadā mūs gaida labākā dāvana. A pony!