Kas ir #kinoblogeri?

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Man ir liels prieks, ka seansiem “Kinoblogeri piedāvā” jau ir izveidojusies sava lojālā auditorija — Rīgas kinogīki zina un visnotaļ bieži apmeklē “Kinoblogeri piedāvā” seansus. Bet ir vēl, tā teikt, meinstrīm auditorija, kurai noteikti patīk apmeklēt kinoteātri, bet kura īpaši neinteresējas par filmu ziņām, recenzijām vai kinoblogiem. Toties, tā arī droši vien jau pamanīja pozitīvas atsauksmes par mūsu seansiem gan soc. tīklos, gan arī pie Venden ūdens aparātiem. Un tai auditorijai nav īsti skaidrs kas tie kinoblogeri ir:

Šis raksts ir par to, kas ir kinoblogeri, kā tāpa “Kinoblogeri piedāvā” seansi, un ko no tiem seansiem var gaidīt.

Īsā atbilde

Ja nu gadījumā negribās lasīt visu rakstu. Kinoblogeri ir septiņi kinogīki no pieciem kinoblogiem: Sergejs Musatovs (es) (Kinocast.lv), Sergejs Timoņins (Kino Kults), Ģirts Luste (KinoTeikumi), Mareks Smilga (Kinommovies), Lelde Veidemane, Raivis Žvagiņš un Uldis Burkevics (nofilmēts.lv). Mēs regulāri organizējam īpašos seansus gaidītākajām filmām. Kaut arī mēs rādām filmu pirms oficiālas pirmizrādes, rīkojam konkursus ar balvām un rādam saistošas prezentācijas pirms filmas, cena paliek tāda pati kā uz parastiem seansiem. Uz seansiem tiek aicināti visi skatītāji, kam patīk kino un kas ciena citus skatītājus (nepļāpā, netekstē utt.). Par tuvāko seansu var uzzināt sadaļā Kinoblogeri piedāvā, vai arī mūsu ofic. Facebook lapā (šodien būs Cloud Atlas). Tviterī mēs izmantojam heštegu #kinoblogeri.

Scott Pilgrim vs. Latvia

Par “Kinoblogeri piedāvā” seansu sākumu var seansu Scott Pilgrim vs. The World 2010. gada septembrī. Es esmu liels Scott Pilgrim komiksu fans un ļoti gaidīju šo filmu. Diemžēl Latvijā nav tik daudz tādu gīku, kuri lasītu komiksus, zinātu, kas ir Pilgrims, vai pat kas ir Edgars Raits. Tāpēc filma, kur ASV iznāca jau augustā, tika atlikta līdz novembrim ar iespēju, ka to vispār nerādīs kinoteātros. Un to noteikti nedrīkstēja pieļaut, jo filma Scott Pilgrim vs. The World ir pārāk skaista un iespaidīga, lai skatītos to uz mazā ekrāna — negribēju piedzīvot vēl vienu The Fountain, kuru pie mums arī nerādīja. Tāpēc es un Andrejs Zolotovskovs no uzņēmuma Dzin nācām ar risinājumu — sarīkot unikālo seansu divus mēnešus pirms pirmizrādes.

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Es un Andrejs

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Seansa saturs bija visai tuvs esošajiem seansiem. Mums bija izcila filma, atlasīta auditorija, awkward lekcija pirms filmas = visi KBP seansu elementi. Grūtības bija tikai ar biļešu izplatīšanu, jo to vajadzēja darīt pašiem nevis caur Forum Cinemas, kā tas notiek tagad. Līdz ar ko, arī zaudējumus, ja netika izpārdotas biļetes, vajadzēja nosegt pašiem. Kaut arī emocionāli seanss noteikti izdevās — atmosfēra bija visnotaļ pozitīva gan pirms filmas, gan filmas laikā, finansiāli tas nebija pārāk labs, tāpēc uzņēmumam Dzin, kas sponsorēja šo, nebija baigās motivācijas turpināt rīkot tādus seansus.

Kinoblogeri, assemble!

Bet kinogīku seansu ideja nepazuda. Jo mums īsti nav tādas platformas, kā, teiksim, Comic-con vai Alamo Drafthouse ārzemēs, kur šī auditorija var sapulcēties, apspriest jaunās Zvaigžņu Karu references, kopā izbaudīt foršās filmas utt. Tāpēc 2011. gadā man personīgi bija daudz grūtāk iet uz parastiem seansiem, kur nebija pareizās atmosfēras, kur bieži skatītāji ākstās, pļāpā vai filmas laikā raksta īsziņas. Tomēr pašam sponsorēt seansus un riskēt ar savu naudu nebija pārāk atraktīvi, un iespējams, ka “Kinoblogeri piedāvā” seansi neeksistētu, ja vien Skota Pilgrima situācija neatkārtotos.

2011. gada 23. novembrī Amerikā iznāca viena no labākām gada filmām — Hugo. Skorsesi, sižets par kino-vēsturi, pārfilmēts Melje, un 3D, kas varētu mani pārliecināt, ka šīs ir vērtīgs formāts (Avataram to izdarīt neizdevās). Šī filma bija Skorsesi mīlas vēstule kino. Un pie mums to nerādīja. Nekas cits neatlika — vajadzēja atkal organizēt speciālo seansu. Problēma bija tikai, ka ja gribu redzēt filmu 3D, tad mazāko auditoriju nevarētu paņemt, tāpēc arī risks neizpārdot biļetes būtu lielāks un vienam to pavilkt būtu pārāk grūti. Un tā tapa kinoblogeru ideja, kura bija tik loģisks un acīmredzams risinājums, ka pilnīgi žēl, ka mēs to neizdomājām agrāk. Nevajag jau vienam pašam mēģināt to visu pavilkt, ja vēl ir tikpat aktīvi kinogīki, kuri arī gribētu redzēt tādas filmas kā Hugo. Pie tam, mūsu blogu kopējā auditorija noteikti palīdzētu izplātīt informāciju par seansu, kā arī risks uzreiz dalās uz vairākiem cilvēkiem. 2012. gada 13. janvārī es uzrakstīju vēstuli četriem lielākiem kinoblogiem Latvijā.

Cabin in the Woods

Un pārējiem šī iniciatīva ļoti patika, tāpēc sākām plānot pirmo seansu (Hugo) runāt ar Forum Cinemas un gaidīt atbildi no izplatītāja Paramount. Bet šoreiz mums nepaveicās. Kaut arī Paramount ļāva filmu rādīt, Forum Cinemas nolēma to pielikt pie Oskaru Nakts pasākuma. Pirmais “kinoblogeru seanss” tika atlikt uz nenoteikto laiku. Pagāja mēnesis, veidojot citu filmu sarakstu, meklējot kontaktus, sarunājoties ar izplatītājiem līdz brīdim, kad Sergejs Timoņins atrada mūsu pirmo seansu The Cabin in the Woods.

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Pie tam, Timoņins sarunāja ar ACME Film ne tikai, kā izrādās, labāko šī gada filmu, bet arī daudz drošāku finanšu modeli, kur pats izplatītājs un kinoteātris organizē biļešu pārdošanu, savukārt, mēs rūpētos par word-of-mouth mārketingu un izcilo saturu. Turpmākās divas nedēļas mēs pavadījām, pamatīgi gatavojoties šim notikumam. Tagad jau šīs process ir izstrādāts. Sākumā notiek saruna ar izplatītāju — kad ir iespējams saņemt filmas kopiju, kādi vēl korporatīvie seansi ir ieplānoti, uz kuru auditoriju mēs varam cerēt, kādas ir balvas no izplatītāja. Tad mēs rakstam preses relīzes, izplatām informāciju blogos, domājam jautājumus konkursam un gatavojam prezentāciju. Kaut arī prezentācija aizņem 15-20 minūtes, lai to sagatavotu jāiztērē vairākās stundas, pētot tematu, plānojot slaidus, testējot to pie kinomehāniķa utt.

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Toties ar The Cabin in the Woods seansu, kas bija ieplānots uz 12. aprīli, bija vēl sarežģītāk, jo šīs bija pilota projekts (ja neaizies, tad citas iespējas diez vai būs) un līdz tam brīdim vēl vajadzēja izdomāt nosaukumu, no nulles radīt zīmola atpazīstamību, paredzēt potenciālās problēmas un visu to izdarīt dažu nedēļu laikā. Tā kā man jau bija pieredze ar filmu prezentācijām, un patīk būt uzmanības centrā, pirmo prezentāciju pieteicos novadīt es pats, bet teikšu godīgi, pirms filmas biju ārkārtīgi sanervozējies. Neskatoties uz to, gan prezentācija, gan filma un pasākums noteikti izdevās. Ne visas vietas bija izpārdotas, bet rezultāts bija iepriecinošs. Pirmkārt, mums pašiem patika gan publika, gan reakcijas pēc seansa. Otrkārt, tā kā mūsu auditoriju pārsvarā savācam no blogiem un sociālo tīklu kanāliem, tad skatītāji visai aktīvi internetā izplatīja savas pārdomas uzreiz pēc filmas, kas noteikti patika izplatītājam, jo tādu koncentrētu “buzz” par filmu radīt ir visai grūti. Noteikti tas arī ir iemesls, kāpēc uzreiz pēc Cabin in the Woods mēs varējām sākt domāt jau par nākamiem seansiem.

Where we are going, we don’t need roads

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Kopš tā seansa mēs parādījām vēl 10 filmas, izpārdevam četrus seansus, nostiprinājām sadarbību ar Forum Cinemas (paldies Zanei, Ilonai, Ievai, Ronaldam un īpaši Jānim par heštega ideju un realizāciju!), dabūjām divus video-sveicienus no režisoriem (Iron Sky un Looper), ieviesām jaunu saīsinājumu (AMD) un veiksmīgi popularizējām “Kinoblogeri piedāvā” zīmolu savā auditorijā. Kaut arī procesos cenšamies piedalīties visi kopā, pārsvarā ir arī sadalītas lomas mūsu sindikātā, kā to dažreiz sauc tviterī. Kopā ar Timoņinu plānojam zīmola attīstību; Timoņins, Ģirts un es kontaktējam potenciālos izplatītājus un sadarbības partnerus; Mareks rauj konkursa jautājumus; Nofilmēts komanda taisa ōsom klipus no seansiem; skaistā Lelde taisa foršus sendvičus. Pie komandas arī piebiedrojās Mārtiņš Otto, kas raksta par seansiem TVNETā, un Harijs Grundmanis (harijs.lv), kas ne tikai zīmē ekskluzīvus posterus seansiem (tos pat pieminēja /Film), bet arī uzzīmēja mums izcilo logo.

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Biļete ar heštegu

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Timoņins stāsta par Prometheus… un Keidžu, KPH?!

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Raivis prezentē Killing Them Softly

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Lelde nav virtuvē.

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Es un AMD.

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Prezentācija vēl nav gatava

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Un mēs neplānojam apstāties. Jau ir pamatīgs saraksts ar filmām uz nākamo gadu, tiek veidota kopēja kinoblogeru platforma un ir ambiciozi plāni zīmola attīstībai. Bet nemainīga paliek seansu kvalitāte: iesaistošs saturs, pozitīva atmosfēra un pilnā zāle ar kinofaniem, kam patīk skatīties filmas, kas ciena skatītājus, smējās par gīku referencēm un aplaudē, kad Betmens brauc ar Lamborgini.

Kinocast.lv: Kas ir kinoblogeri?

Atsauksmes

Linki

Seansi